تماس با ما

026-32500668

آشنایی با سونوگرافی داپلر رنگی

Awesome Image
1398/11/29

آشنایی با سونوگرافی داپلر رنگی

سونوگرافی داپلر یا سونوگرافی مافوق صوت به نوعی از سونوگرافی گفته می‌شود که برای تصویربرداری خون جاری در قلب و عروق، به خصوص جریان خون بند ناف استفاده می‌شود. این نوع از سونو گرافی در ارزیابی وضعیت جریان خون در شریان های اصلی بدن همانند بازوها، پا‌ها و گردن به پزشک کمک می‌کند.از طریق استفاده از سونوگرافی داپلر می‌توان به کاهش جریان یا انسداد رگ‌های اصلی پی برده و بدین ترتیب فرد را از سکته های مغزی و آمبولی‌ها  محافظت کرد.
همچنین سونوگرافی داپلر در دوران بارداری می‌تواند به پزشک کمک کند تا هر گونه مسائل مربوط به سلامت مادر و نوزاد را تشخیص دهد بدین صورت که با سونوگرافی داپلر پزشک به بررسی وضعیت جریان خون به تمامی قسمت های بدن از جمله مغز و قلب کودک پرداخته و طبیعی بودن یا نبودن آن را به موقع تشخیص می دهد. اما سونوگرافی داپلر تنها در دوران بارداری انجام نمی‌شود بلکه این سونوگرافی برای بررسی وضعیت گردش خون در سایر بیماران نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.


انواع سونوگرافی داپلر
    داپلر موج پیوسته : این نوع از سونوگرافی با تغییر در یکی از ویژگی‌های امواج صوتی ، از جریان خون درون رگ‌های خونی اطلاعات مناسبی را به پردازشگر ارائه می دهد. متخصص رادیولوژی انجام دهنده این نوع از سونوگرافی، به صدای تولید شده گوش کرده تا متوجه شود که خون در آن منطقه به خوبی جریان دارد و یا رگ مسدود و تنگ شده است.

 


    داپلر داپلکس: سونوگرافی داپلر داپلکس از روش مافوق صوت استاندارد برای تولید تصویر از رگ‌های خونی و بافت‌های اطراف آن استفاده می‌کند. همچنین کامپیوتر، با تبدیل اصوات داپلر به تصاویر، از سرعت و جهت جریان خون درون رگ ها، اطلاعات پزشکی مناسبی را به پزشک ارائه می دهد.
    داپلر رنگی: در این نوع از سونوگرافی از روش مافوق صوت استاندارد برای تهیه تصاویر از عروق خونی استفاده می‌کند. همچنین کامپیوتر با تبدیل  اصوات داپلر  به تصاویر رنگی، سرعت و جهت جریان خون را درون رگ‌ها در اختیار پزشک قرار می‌دهد.

 


    داپلر پاور: این نوع سونوگرافی در واقع یکی از انواع سونوگرافی داپلر رنگی است که به پزشکان کمک می کند تا با استفاده از روال استاندارد تصاویر سختی را که امکان پذیر نیست ، دریافت کنند و این اسکن اغلب برای دیدن جریان خون از طریق عروق موجود در اندام های سفت و محکم توصیه می شود.
    داپلر دوتایی: در این روش از تجهیزات استاندارد سونوگرافی برای گرفتن تصویر از رگ های خونی و اندام های اطراف استفاده شده و صدای داپلر توسط یک کامپیوتر در یک نمودار ایجاد می شود که سرعت و جهت گردش خون از طریق عروق را نشان می دهد و رایانه صداهای اسکن را به رنگ تبدیل می کند و این رنگ ها بر روی تصاویر رگ ها پوشانده شده و جهت و سرعت جریان خون در رگهای خونی را نشان می دهد